Nyklovice, kolářství a již devátý Nositel tradic Bystřicka
Od roku 2012 oceňují Město Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregion Bystřicko kolektivy a jednotlivce, kteří udržují, či zdárně obnovili některou z tradic, která neodmyslitelně k Bystřicku patří a tento region charakterizuje. Ať již jde o tradice národopisné, řemeslné, společenské, rodinné či jiné.
K takovým tradicím nesporně od nepaměti patří na Bystřicku rukodělná práce se dřevem, v letošním případě kolářství. Nebudeme se zde vracet až ke starým Keltům, ale je nesporné, že od druhé poloviny dvanáctého století, kdy v našem regionu vznikala trvalejší osídlení, patří již kolářství k významným a nezbytným profesím. Koláři se neomezovali pouze na výrobu loukoťových kol, ale postupně vyráběli celé vozy. Vozáci, kočárníci, nápravníci, to vše byly vývojové variace na koláře. Kromě dopravních prostředků, později třeba i včetně lyží, vyráběli i součásti domácích a zemědělských náčiní. K jejich partnerům patřili místní kováři. Zánik této profese a s ním spojeného řemeslného umění přinesla velkovýroba kol z oceli a slitin a masivní použití pneumatik.
Nyklovické kolářství, kde pracuje letošní nositel tradic Bystřicka pan Aleš Uherka za pomoci svého otce, má sice historii poněkud kratší, ale i tak úctyhodnou. Je v pořadí čtvrtou generací kolářů na rodinném sídle. Dílnu založil počátkem minulého století pradědeček Emil Uherka a pracoval zde až do padesátých let dvacátého století. V roce 1990 dědeček a tatínek Emilové chod dílny obnovili. Nyní zde pracuje oceněný pan Aleš Uherka s otcem a mnohdy již i s pomocí syna. Kromě výroby loukoťových kol se zaměřují na kompletní rekonstrukce historických vozidel. Staré hasičské stříkačky, kočáry, dělové lafety a jiná dřevěná vozidla, to vše vychází zrenovované z dílny na Bystřicku. Práce nyklovických kolářů neobdivují jen naše hasičské sbory, ale využívají je např. i muzea, česká i zahraniční.
A co je důležité? Na řadě předváděcích akcí seznamují naši koláři z Nyklovic při ukázkách i praktických instruktážích děti se svojí prací a posilují tak vztah dětí a mládeže k nyní často opomíjené rukodělné práci, k řemeslu, k historii.
Byli jsme na Bystřicku až třetí, kdo oficiálně ocenil práci pana Aleše Uherky. Před námi mu ministr kultury ČR udělil v roce 2015 titul Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství a v roce 2016 hejtman Kraje Vysočina titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. O to upřímněji však blahopřejeme panu Aleši Uherkovi k jeho novému ocenění, ke krásné práci a aktivní rodině a těšíme se na další oku lahodící a funkční výrobky z jeho dílny.
-EZ-
Blíží se:
22. 11. | Galavečer |
25. 11. | Vánoce Osmanyho Laffity |
25. 11. | VÁNOCE OSMANYHO LAFFITY |
28. 11. | Taneční a společenská výchova - Věneček |
Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
E-mail:
info@regionbystricko.cz
Telefon:
736 535 145
566 590 399
Předseda:
Libor Pokorný
Správce:
Mgr. Veronika Benová
Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová
IČ: 70830355
©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko
Vytvořil Marek Klusák