S velkým zájmem se ve čtvrtek 11.8. setkalo druhé pracovní setkání místního partnerství v Bystřici (v rámci projektu „Partnerství pro Vysočinu“). V Kulturním domě se sešlo na čtyři desítky aktivních občanů, starostů, podnikatelů, zástupců neziskových organizací, škol, odborných sdružení a referentů úřadů, kterým není lhostejná budoucnost celé oblasti.
Stěžejním impulzem pro tuto diskuzi, stejně jako pro celou myšlenku utváření místních partnerství, je potřeba připravit Vysočinu na příští programovací období evropských fondů v letech 2007–13. Z těchto fondů mohou o podporu svých rozvojových aktivit žádat obce a další samosprávné subjekty, neziskové organizace, podnikatelé i zemědělci
U osmi tematicky členěných kulatých stolů (veřejná správa a strategický rozvoj; životní prostředí; volný čas, sport, kultura a památková péče; sociální problematika a bydlení; podnikání a cestovní ruch; doprava; vzdělání a osvěta; zemědělství a venkov; zdravotnictví a osvěta) měli účatníci za úkol nejprve formulovat maximálně pět priorit rozvoje dané oblasti, poté těmto prioritám přiřadit již známé nápady na konkrétní projekty. Výsledky své práce prezentovali celému fóru, na kterém se pak diskutovalo o důležitosti a přínosu jednotlivých záměrů i o možnosti některé nápady propojovat ve větší celky.
Po celou dobu diskuze zde zaznívaly dobré nápady, které by mohly pomoci k výraznějšímu rozvoji Bystřicka (zlepšení dopravní obslužnosti, podpora oprav a budování dopravní infrastrukury včetně místních komunikací a cyklotras, napojení na Severojižní dopravní propojení-napojení na dálnici D1, podpora malých a středních podnikatelů-budování podnikaltelských inkubátorů, komplexní zlepšení infrastruktury cestovního ruchu, podpora zemědělské výroby v regionu, dokončení pozemkových úprav, revitalizace sportovišť, podpora komunitních škol, podpora volného času i na malých obcí, opravy památek, údržba, modernizace a opravy škol, napojení na regionální informační systém, zpracování místních surovin a zdrojů v regionu, podpora výstavby startovních bytů, vybudování v regionu hospitz, penzion pro vážně tělesně postižené, budování bezbariérových přístupů u veřejných budov, výstavba čističek odpadních vod i na malých obcích, podpora ochrany životního prostředí a alternativních zdrojů energie, atd. ).
Diskuze v jednotlivých pracovních skupinách i na otevřeném fóru byla místy velmi bouřlivá. Moderátor celého setkání Petr Švec z Národní sítě Zdravých měst, obcí a regionů velmi ocenil aktivní přístup a dobré nápady obyvatel Bystřicka.
Máte nápady na projekty? Stále není pozdě! Dejte o nich vědět do 25. srpna prostřednictvím kontaktních osob Krajského úřadu kraje Vysočina nebo formuláře na webových stránkách projektu. O tyto náměty budou moci opřít své požadavky při vyjednávání o evropské podpoře v letech 2007–13. Budou vědět, na jakou problematiku potřebují například budoucí grantová schémata zaměřit i jak velkou částku si nárokovat.
Kontaktní osoby pro Bystřicko:
Martina Kršňáková (Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina), 564 602 546, 724 650 180; krsnakova.m (at) kr-vysocina.cz
Ing. Tomáš Straka, MěÚ Bystřice n.P., 566 590 348, straka.stavebni (at) mu.bystricenp.cz
Probíhající:
2. 12. | KD Bystřice nad Pernštejnem - program v prosinci 2024 |
22. 12. | Vánoční prodej ryb |
Blíží se:
27. 12. | Vánoční rockování |
27. 12. | Vánoční koncert folklorního souboru Borověnka |
29. 12. | Vánoční koncert folklorního souboru Borověnka |
31. 12. | SILVESTR NA NÁMĚSTÍ 2024 |
Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
E-mail:
info@regionbystricko.cz
Telefon:
736 535 145
566 590 399
Předseda:
Libor Pokorný
Správce:
Mgr. Veronika Benová
Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová
IČ: 70830355
©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko
Vytvořil Marek Klusák