Nahlédli jsme za plot…

Publikováno 9. 10. 2006 | Rubrika Info

Návštěva ve Vranovském regiónu 20.-22.9. 2006

Po loňské vydařené návštěvě slovenských přátel (13.-15. 12. 2005) u nás na Bystřicku, zajeli na východní Slovensko vírští ochotníci (16.-18. 6. 2006) a konečně se uskutečnila i dlouho odkládaná cesta našich představitelů do nádherné krajiny Vranovského regionu. Odjelo tam 20. září 2006 sedm účastníků. Řidiči Ing. Karel Pačiska (starosta města Bystřice n.P.) a Ing. Hynek Jurman (TIC), dále Jaroslav Tulis (starosta městyse Strážek), Augustin Holý (starosta obce Rozsochy), Ing. Jarmila Zemanová (Mikroregion Bystřicko), Mgr. Jaroslava Šudomová a Jaroslava Chalupníková (obec a divadelní soubor Vír).

přijetí v obci Sačurov

Tradiční přijetí chlebem a solí v obci Sačurov

Hlavním účelem návštěvy bylo navázat konkrétní spolupráci (především základní školy), poznat místní zvyky a do budoucna připravit projekty na společné akce s využitím evropských i jiných finančních zdrojů.
Vranovský okres leží v severovýchodní části Prešovského kraje (k 26. 5. 2001 byla rozloha 769km2, 76 540 obyvatel), skládá se z 68 obcí a 6 miniregionů (Hanušovce nad Topľou, Hlinné, Holčíkovce, Sačurov, Sedliská, Vranov nad Topľou). Dominantou jsou Slánské vrchy a nádrž Domaša, charakteristické pro region jsou zdejší opálové doly.

mapa Vranovska

Vyjeli jsem z Bystřicka ráno v 7:45 hodin a po projetí téměř celého Slovenska jsme se ubytovali v 17:30 hodin v hotelu Dobrá ve stejnojmenné rekreační oblasti na břehu Domaše. Byli jsme zde všemi mile a vřele přijati.

obrazek

Příjezd k hotelu Dobrá

obrazek

Vodní nádrž Domaša a okolí

Dalšího dne, 21. září, nás čekala spanilá jízda po východoslovenských vsích a městech. Ve všech obcích, které jsme navštívili, nám prezentovali realizované projekty z evropských i státních zdrojů. Slovenské obce mnohem více čerpají finanční prostředky z EU díky jednodušším podmínkám, neboť na Slovensku je možné průběžné financování.

V miniregionu Sedliská jsme stihli navštívit obec Jasanovce (prohlídka obecního úřadu v budově bývalé základní školy, mateřské školy a výroby domácích nudlí), obec Žalobín, kde získali dotaci na rozvoj tradičních řemesel pro rómské ženy (výroba koberečků atd.), dotace na rómské domy (spoluúčast Rómů při stavění domků, domy jsou zvenku velice upravené a i uvnitř jsou pěkně vybavené). Za tento příkladný přístup k rómské komunitě získala obec Žalobín mimořádnou cenu v soutěži Obec roku 2005. Zastavili jsme se také v obci Hencovce, kde v novém kulturním domě v červnu vystoupili vírští ochotníci s divadelním představením „Otcové se rodí ve skříních“.

obrazek

Foto s dětmi z mateřské školky v obci Jasenovce

obrazek

Rómské ženy při výrobě koberečků

obrazek

Dům smutku v obci Žalobín

obrazek

Rómské domy v obci Žalobín

Ve Vranově nad Topľou jsme poobědvali s primátorem města v restauraci Oáza a prohlédli si výstavu bonsají. V obci Čičava jsme se zúčastnili slavnostního otevření komunitního centra, které je součástí projektů při řešení rómské otázky. Navštívili jsme i klasickou cikánskou čtvrť, kde někteří Romové žijí ve slušně zařízených bytech, jiní ale v rozdrbaných přístřešcích. Všichni slušně zdravili, považovali nás zřejmě za nějaké vysoké papaláše a kola nám nikdo z vozů neodmontoval. Romové dostávají domy za pětinu ceny, kterou musí rodina odpracovat, navíc mají snížené nájemné. Kdo se tedy práce nebojí, žije i v rómské komunitě slušně.

obrazek

Výstava bonsají ve Vranově n.T.

obrazek

Návštěva cikánské čtvrti v obci Čičava

Odpoledne nás čekala cesta do dubnických opálových dolů ve Slánských vrších. Opál je překrásný drahokam šedesáti barev, poznali a obdivovali ho už lidé 500 roků před naším letopočtem, připisovali mu magické účinky. Kromě tohoto dolu se opály nacházejí ještě v Mexiku a Austrálii. Nikde jinde na světě se však nenacházejí drahé opály s takovou intenzivní měnící se barvou a výraznou opalescencií, předpokládá se, že počátky zdejší těžby mohou sahat do římské doby. Největší rozsah důlních prací zde proběhl v letech 1845–1880, kdy byla jejich nájemcem rodina Goldschmiedtů. V roce 1922 byla těžba natrvalo ukončená. Dalším unikátem dolů je, že zde zimuje každý rok 16 druhů vzácných netopýrů.

obrazek

Vchod do opálových dolů

obrazek

Vzorky opálu

Co nás ještě čekalo? Střelnice státních lesů v Zámutově, kde před válkou stával zámeček, který Němci při ústupu celý zlikvidovali. Byli jsme pozváni ke střelbě na létající holuby. V dobrém světle se představil především myslivec Jaroslav Tulis, pár ran vypálili i Gustav Holý a Hynek Jurman. Užívali jsme si tu především krásné prostředí v hlubokých lesích.

obrazek

Střelnice v Zámutově

obrazek

Střelba na létající holuby – Jaroslav Tulis

Po celý den jsme zkoušeli místní pokrmy, např. ovčí sýr, pirožky se smetanou, halušky s brynzou, lokše s houbovou omáčkou. Večer vyvrcholil posezením se starosty, kteří hráli na harmoniku a vozembouch. Nechyběl zpěv a tanec.

obrazek

Zleva: Slavomír Fedor, Mgr. Michal Flešár z obce Holčíkovce

Poslední den jsme poznali realizované projekty a život obcí v miniregioně Sačurov. V obci Dlhé Klčovo jsme navštívili moderní podnik na výrobu plastových oken Martin, prohlídli si i místní školu. V obci Sačurov nás tradičně přivítali chlebem a solí, navíc i zpěvem místního souboru Nevesty Sačurov. Členky mají sice průměrný věk cca 70 let, v elánu však předčí dvacetileté! V Sačurově jsem si prohlédli též místní ZŠ a MŠ, kde děti vydávají svůj časopis Kvapka. Nechyběla ani prohlídka domu smutku, kde byl jeden náš člen zamčen a div neskočil v chladícím boxu…

obrazek

Foto s místním souborem Nevesty Sačurov

obrazek

Prohlídka domu smutku v obci Sačurov

Následoval oběd a rozloučení v restauraci Kanada. Na zpáteční cestě nás ještě čekali v městě Hanušovce nad Topľou, kde jsme si prohlídli vlastivědné muzeum a etnografickou expozici Duch národa.

obrazek

Vlastivědné muzeum ve městě Hanušovce nad Topľou

obrazek

Prohlídka vlastivědného muzea

Pak byla před námi dlouhatánská jízda domů s několika perlami cestou. Nezapomenutelné zůstaly především pohledy na Spišský hrad, středověkou část Levoče, celé panorama Vysokých Tater v okolí Popradu a na kuriozitu – průvod krav na nedokončené dálnici.

obrazek

Spišský hrad

obrazek

Panorama Vysokých Tater

obrazek

Průvod krav na nedokončené dálnici

Celý pobyt na východním Slovensku měl jednoho společného jmenovatele. Všude nás nedočkavě čekali, vítali, hostili a všude předváděli, co mají a co na jsou pyšní. Našim průvodcům stále zvonily telefony, pořád jsme byli asi o dvě dědiny pozadu, všude už nás nedočkavě vyhlíželi a utrhávali se na své předchůdce, ať nás nezdržují. Slováci jsou velmi pohostinní a my pochopili, že není nic horšího, než setrvávat za vlastním plotem a myslit si, jak jsme dobří.
Ať tedy vzkvétá družba, přátelství, předávání si zkušeností a inspirací!

Jarmila Zemanová a Hynek Jurman

VYHLEDÁVÁNÍ

Facebook

MAPA

Mapa působnosti

AKCE V MĚSÍCI

««« červenec 2024 »»»
PoÚtStČtSoNe
1
2
3
4
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
    

Všechny akce

KONTAKT

Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

E-mail:
info@regionbystricko.cz

Telefon:
736 535 145
566 590 399

Předseda:
Libor Pokorný

Správce:
Mgr. Veronika Benová

Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová

IČ: 70830355

Kontaktní formulář

PARTNEŘI

Fond Vysočiny

Mikroregion Pernštejn

MAS Zubří země

Informační web

Zrcadlení

E-ON

Koruna Vysočiny

Místní agednu 21

Zdravý kraj

EGD

VČELA

KOPRETINA

©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko

Vytvořil Marek Klusák