Novým Nositelem tradic Bystřicka 2021 se stal
SMYČCOVÝ ORCHESTR N. KYJOVSKÉHO
při ZUŠ BYSTŘICE N. P.
V roce 2021 oslavil Smyčcový orchestr N. Kyjovského (SONK) již 20. výročí svého působení při ZUŠ v Bystřici nad Pernštejnem. Byl založen v roce 2001, kdy po mnoha letech navázal na dlouholetou činnost původního smyčcového orchestru vedeného panem učitelem Něhoslavem Kyjovským.
V současné době vede orchestr paní Mgr. Lenka Macháčková, bývalá žákyně pana učitele i dlouholetá členka orchestru.
Repertoár orchestru obsahuje přibližně 300 skladeb duchovních i světských, a to jak klasických, tak moderních v různých aranžích a pro různá obsazení. Těžištěm repertoáru jsou skladby starých mistrů, na nichž se všichni naučí poctivé základy orchestrální hry, ale značnou část repertoáru tvoří filmová a moderní hudba, která je mezi hráči velice oblíbená.
Výčet koncertů za posledních 20 let fungování orchestru je velmi dlouhý a programově i stylově bohatý. Celkem orchestr odehrál 137 koncertů na mnoha zajímavých místech a v různém obsazení. Samostatnou kapitolu tvoří koncerty s profesionálními hudebníky a uskupeními, mezi něž patří koncert s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným, barokní kurzy se špičkovou houslistkou Elen Machovou, dva koncerty se světoznámým HRADIŠŤANEM Jiřího Pavlici a několik koncertů s vynikající folkovou kapelou NEZMAŘI, která se k nám do Bystřice opakovaně a ráda vrací. Tato vystoupení bývají divácky velmi úspěšná. Za našimi koncerty rádi přijíždějí nejen místní, ale i diváci z okolních měst a dokonce i z jiných krajů. Neskutečným zážitkem pro všechny smysly byla Velká barokní noc s hudbou, tanci a ohňostrojem ve spolupráci s taneční skupinou historického tance Alla Danza Brno a Theatrum Pyrotechnicum Český Krumlov, kteří připravily na závěrečnou skladbu originální barokní ohňostroj.
Za zmínku jistě stojí i snaha o zachovávání kulturního dědictví, na kterém se orchestr spolupodílí s Komorním sborem Alter ego a za podpory odborníků na starou hudbu. Orchestr takto provedl obnovenou premiéru zpěvohry z roku 1827 Bílá paní pernštejnská autorů E. Bočka a A. E. Titla, jež byla považována za nenávratně ztracené dílo. Dalším takovým projektem byla novodobá premiéra Missy pastoralis J. J. Ryby – mše, která se prokazatelně hrávala v kostele sv. Vavřince. Zatím posledním počinem byla novodobá premiéra Missy Sancta Caeciliae, jejíž vznik se datuje do období baroka, autor však není znám. Všechny tyto koncerty byly vysoce ceněny veřejností i odborníky.
Nejnáročnějším projektem, který se na Bystřicku stal již lokálním fenoménem, jsou Balady & Romance. Spojení smyčcového orchestru a rockových muzikantů spolehlivě zaplňuje velké sály i volná prostranství a baví neskutečné množství fanoušků již od roku 2008. Zvláště oblíbenými se v rámci tohoto projektu staly tematicky zaměřené koncerty. V Irských Baladách & Romancích došlo ke spojení orchestru se souborem Démáirt, který se zabývá irskými tanci. Ohnivé Balady & Romance doplnilo působivé vystoupení Společenstva šermu a ohně Novus origo. České Balady & Romance zase vzdaly hold vynikajícím českým kapelám a zvláště interpretace písniček od Čechomoru přinesla potěšení nejen posluchačům, ale i hráčům samotným.
Již mnoho let se orchestr zapojuje také do charitativní činností. Benefiční koncerty se snaží svým výtěžkem pomoci potřebným a přinést radost divákům – bývají vždy silným emocionálním zážitkem. Pro hráče je velkým zadostiučiněním, že hudba, která jim přináší potěšení, může i pomáhat. Orchestr v uplynulých letech podpořil svými koncerty tyto organizace:
– Sdružení Usměváčci, z. s. z Bystřice n. P., organizace, která pod vedením Soni Dudkové pomáhá handicapovaným dětem z Bystřice a okolí prožívat kvalitní život;
– Sdružení Vodicí pes Brno, na tomto koncertě byla hostem a hlavním účinkujícím nevidomá sopranistka Pavla Čichoňová;
– Nadace Modrý hroch, která se zabývá pomocí hospitalizovaným dětem ve FDN Brno;
– Onkologické oddělení MOÚ Žlutý kopec, Brno;
– Denní stacionář ROSA;
– Skautské středisko Klen;
– Středisko domácí péče PORTIMO, o. p. s. Nové Město n. M.
Kromě těchto velkých beneficí ještě orchestr účinkoval na mnoha dalších podpůrných projektech.
Celkový výtěžek všech těchto benefičních koncertů činí přes 300.000 Kč.
Orchestr byl také několikrát nominován na cenu Zlatá jeřabina a navzdory velikému počtu nominovaných projektů se vždy umístil na předních místech. Třikrát se orchestru povedlo reprezentovat ZUŠ a naše město i v zahraničí: v Německu v Crimmitschau a Bodenmais a naposledy v chorvatské Crikvenici. Pokaždé se při těchto výjezdech snažil šířit dobré jméno naší země a uvádět skladby především českých skladatelů.
Předání ocenění proběhlo dne 30.6.2021 v rámci slavnostního vyhodnocení regionálních akcí.
Blíží se:
10. 11. | Koncert české balady & romance |
12. 11. | KPH - Matyáš Novák |
16. 11. | Studentský bál |
18. 11. | Kinokavárna - Rok vdovy |
Mikroregion Bystřicko
Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
E-mail:
info@regionbystricko.cz
Telefon:
736 535 145
566 590 399
Předseda:
Libor Pokorný
Správce:
Mgr. Veronika Benová
Specialista pro rozvoj:
Ing. Jitka Dočkalová
IČ: 70830355
©2006 – 2024 Mikroregion Bystřicko
Vytvořil Marek Klusák